#mood

Όλες οι Ειδήσεις

Ο Ντένις Σορόντο πρώτος της Olympic στο Ocean Lava Paphos

Sponsored by exness

Ο Ντένις Σορόντο του Κεραυνού  ο οποίος τερμάτισε με συνολικό χρόνο 1:53:20, ήταν ο μεγάλος νικητής της Κατηγορίας Olympic, του πρώτου αγώνα τριάθλου Ocean Lava Paphos που διεξήχθη την Κυριακή 15 Απριλίου.

Σύμφωνα με σχετική ανακοίνωση στη δεύτερη και τρίτη θέση τερμάτισαν οι Χαράλαμπος Μαντζαρόπουλος του Ναυτικού Ομίλου Πάφου και Δημήτρης Καφουρής του ΕυΖην. Στη Γυναικεία Κατηγορία Olympic νικήτρια ήταν η Κάρμεν Μαχαιριώτου του Νηρέας με χρόνο 2:02:33, δεύτερη τερμάτισε η Σταύρη Περικλέους και τρίτη η Παναγιώτα Παντέλα του Κεραυνού.

Στην κατηγορία Sprint, νικητής ήταν ο Oleg Kuznechevskikh από τη Ρωσία με χρόνο 56 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα, δεύτερος τερμάτισε ο Frank Heestermans από την Ολλανδία, και τρίτος ο Ανδρέας Ανδρέου. Στις Γυναίκες πρώτη τερμάτισε η Χιλιανή Barbara Riveiros, η οποία συμμετείχε και στις τρεις τελευταίες Ολυμπιάδες,  με χρόνο 59:05, δεύτερη η Margarita Ovsyannikova από τη Ρωσία, και τρίτη η Jana Perrone από την Ελβετία.

Στην ανακοίνωση διευκρινίζεται ότι το Ocean Lava Paphos είναι μετεξέλιξη του αγώνα Paphos Triathlon, αγώνας που διεξάγεται για πέντε συνεχόμενα χρόνια στην Πάφο.

Ο αγώνας είναι ένα μέρος της διεθνούς διοργάνωσης Ocean Lava Planet, η οποία διεξάγεται σε διάφορες τοποθεσίες της Ευρώπης όπως η Τενερίφη, Μάλτα, Μαυροβούνιο, Ρόδος, Ουκρανία, Μαδέιρα, Σλοβενία, Δανία, Ισπανία, Ουαλία και η Ολλανδία και σε αυτόν έλαβαν μέρος περισσότεροι από 150 αθλητές χωρισμένοι σε δύο αγωνιστικές κατηγορίες, την Olympic και την Sprint, με την πρώτη να απευθύνεται σε έμπειρούς τριαθλητές και την δεύτερη σε όσους επιθυμούσαν να συμμετέχουν στον αγώνα διανύοντας μικρότερες αποστάσεις.

Ο αγώνας ξεκίνησε από τα Δημοτικά Μπάνια της Πάφου,  όπου οι συμμετέχοντες της κατηγορίας Olympic διένυσαν κολυμπώντας 1.5χλμ και οι συμμετέχοντες της κατηγορίας Sprint 750μ. Στη συνέχεια, οι αθλητές των δύο κατηγοριών με τα ποδήλατά τους διένυσαν 40χλμ (Olympic) και 20χλμ (Sprint). Το τρίτο και τελευταίο μέρος του Olympic Lava Paphos περιλάμβανε τρέξιμο 10χλμ για τους Olympic και 5χλμ για τους Sprint.