#mood

Όλες οι Ειδήσεις

Ολοκλήρωθηκε το Παγκύπριο Πρωτάθλημα Κωπηλασίας στην Λεμεσό!

Sponsored by exness

Ολοκληρώθηκε την Κυριακή το Παγκύπριο Πρωτάθλημα Κωπηλασίας 2019, το οποίο διοργάνωσε σε δύο σκέλη στον υδατοφράκτη του Κούρη, η Κυπριακή Ομοσπονδία Κωπηλασίας, με πρωταθλητή για το 2019 το νεοσύστατο μέλος της  Σωματείο Δρομέων Περικλής Δημητρίου.

Σύμφωνα με ανακοίνωση της Ομοσπονδίας, το Α΄ σκέλος είχε διοργανωθεί το Σαββατοκύριακο 4-5  Μαΐου  στο οποίο συμμετείχαν αθλητές στις ηλικιακές κατηγορίες παίδων, κορασίδων, ανδρών και γυναικών οι οποίοι έλαβαν μέρος στα αγωνίσματα μονό σκιφ, διπλό σκιφ και τετραπλό σκιφ, ενώ το Β’ σκέλος διοργανώθηκε το Σαββατοκύριακο 18-19 Μαΐου με την διεξαγωγή των αγωνισμάτων του μονού, διπλού και τετραπλού σκιφ για τις ηλικιακές κατηγορίες κάτω των 14 ετών. Στους αγώνες είχαμε συμμετοχή ενός πληρώματος  βετεράνων γυναικών στο διπλό σκιφ και ενός άνδρα στο μονό σκιφ.

Στο Β΄ σκέλος του Παγκύπριου Πρωταθλήματος Κωπηλασίας διεξήχθησαν 10 τελικοί. Στον πίνακα των μεταλλίων του Β’ σκέλους, την πρώτη θέση κατέκτησε το Σωματείο Περικλής Δημητρίου με 5 Χρυσά, 6 Αργυρά και 5 Χάλκινα, τη δεύτερη θέση το Σωματείο Νηρέας Ύψωνα με 4 Χρυσά, 4 Αργυρά  και 3 Χάλκινα , την τρίτη θέση ο Ναυτικός Όμιλος Αμμοχώστου με 1 χρυσό και την τέταρτη ο Ναυτικός Όμιλος Λεμεσού με ένα χάλκινο.

Πρωταθλητής 2019 αναδείχθηκε το νεοσύστατο μέλος της Κυπριακής Ομοσπονδίας Κωπηλασίας «Σωματείο Δρομέων Περικλής Δημητρίου» , ο οποίος και στα δύο σκέλη του Παγκύπριου Πρωταθλήματος, κατέκτησε 12 Χρύσα, 15 Αργυρά και 13 Χάλκινα μετάλλια.

Στη δεύτερη θέση τερμάτισε το Σωματείο Νηρέας Ύψωνα με 9 Χρύσα, 7 Αργυρά και 9 Χάλκινα και στην τρίτη θέση ο Ναυτικός Όμιλος Αμμοχώστου, με 5 Χρυσά, 4 Αργυρά και 3 Χάλκινα. Στην τέταρτη θέση τερμάτισε ο Ναυτικός Όμιλος Λεμεσού με 2 χάλκινα. Στους αγώνες έλαβα μέρος επίσης  η Κωπηλατική Λέσχη Κούρη – Ξυλούρικου  και ο Ναυτικός Όμιλος Πάφου.