#mood

Όλες οι Ειδήσεις

Δύο νέα παγκύπρια ρεκόρ στη σκοποβολή στο «Κύπελλο Λάκης Ψημολοφίτης»

Sponsored by exness

Με δύο νέα παγκύπρια ρεκόρ στο αεροβόλο τουφέκι, ολοκληρώθηκε ο πρωταθληματικός αγώνας σκοποβολής σταθερού στόχου για το «Κύπελλο Λάκης Ψημολοφίτης» που διεξήχθη στις εγκαταστάσεις σταθερού στόχου του Ολυμπιακού Σκοπευτηρίου «Λάκης Ψημολοφίτης» στα Λατσιά.

Τα νέα ρεκόρ τα πέτυχαν, η πρωταθλήτρια Μαριλένα Κωνσταντίνου της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας στο αεροβόλο τουφέκι γυναικών, με 413.1 και ο νεαρός Γιώργος Ευαγγέλου, επίσης της ΣΚΟΛΕΥ στο αεροβόλο τουφέκι παίδων με 395.0.

Σύμφωνα με τη ΣΚΟΚ, ο νεαρός πρωταθλητής Αλέξανδρος Χριστοφόρου ήταν ο νικητής τόσο στην κατηγορία των εφήβων όσο και στη γενική κατάταξη των 60 βολών με 613.4, ενώ ο Ανδρέας Κωνσταντίνου που ήταν δεύτερος στη γενική κατάταξη, πήρε την πρώτη θέση μεταξύ των ανδρών με 601.6.

Η Μαριλένα Κωνσταντίνου με το νέο παγκύπριο ρεκόρ (413.1) εξασφάλισε την πρώτη θέση στη γενική κατάταξη των 40 βολών και στην κατηγορία των γυναικών, ενώ η Κάλια Παπασωζομένου με 402.5 ήταν η νικήτρια στο τουφέκι νεανίδων και ο ρέκορντμαν Γιώργος Ευαγγέλου (395.0) ο νικητής στους παίδες.

Στο αεροβόλο τουφέκι κορασίδων, η Νικολέττα Κυρίλλου πήρε την πρώτη θέση με 395.2, η Άντρεα Πιτταρά στις κορασίδες με σταντ πέτυχε 398.7, ενώ ο Μιχάλης Παφίτης με 406.4, εξασφάλισε την πρώτη θέση στο τουφέκι παίδων με σταντ. Τέλος στις κατηγορίες των παμπαίδων και παγκορασίδων πρώτευσαν οι Αχιλλέας Σοφοκλέους με 406.1 και Θέα Φράγκου με 381.1.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα στο αεροβόλο τουφέκι στον αγώνα για το «Κύπελλο Λάκης Ψημολοφίτης» ήταν τα ακόλουθα σε κάθε κατηγορία: