#mood

Όλες οι Ειδήσεις

Πράσινο… ξέσπασμα!

Sponsored by exness

Καταιγίδα… εν αιθρία στη Λεωφόρο! Ο Παναθηναϊκός διασκέδασε τις εντυπώσεις διαλύοντας 4-0 τον Ηρακλή με δύο γκολ του killer Μπεργκ και δύο από το βραζιλιάνικο λαχείο Μολέδο!

Με τέσσερις “ροπαλιές” φιλοδώρησε ο Παναθηναϊκός τον Ηρακλή στην αποψινή αναμέτρηση της Λεωφόρου (4-0), με την μεσοεπιθετική του γραμμή να πετάει “φωτιές” (Βιγιαφάνιες, Ευανζελίστα, Λέτο Μπεργκ) στο χορτάρι και τον Μολέδο να “εξαφανίζει” τον Βέλλιο και να πετυχαίνει δύο τέρματα!

Στο πρώτο του ματς μετά το ντέρμπι στο Φάληρο, το Τριφύλλι έβγαλε αντίδραση και μετέτρεψε σε παράσταση για έναν ρόλο, θριαμβεύοντας σε ένα ματς που πριν την έναρξή του έκρυβε κινδύνους.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά από το πρώτο λεπτό του αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 9′, όταν ο Λέτο συνδυάστηκε με τον Μπεργκ, αυτός έδωσε τη μπάλα στον Ευανζελίστα που επιχείρησε να ντριμπλάρει τον Τσιλιανίδη ο οποίος τον ανέτρεψε καθαρά. Ο Γιάχος έδωσε το πέναλτι, ο Χουάντερσον απέκρουσε την εκτέλεση του Μπεργκ, αλλά ο Σουηδός πήρε το ριμπάουντ και με το αριστερό άνοιξε το σκορ (1-0).

Οι “πράσινοι” είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, κλείνοντας σωστά τους χώρους, κυριαρχώντας στη μεσαία γραμμή και “ακουμπώντας” σωστά τη μπάλα σε Λέτο και Μπεργκ. Στο 22′ ο Ευανζελίστα και πάλι ελίχθηκε ωραία και σούταρε δυνατά αλλά η μπάλα βρήκε στο στήθος του Ζιαμπάρη, ενώ στο 27′ έγινε το 2-0. Ο Λέτο εκτέλεσε κόρνερ προς τον Ευανζελίστα, ο Κουτρουμπής με τάκλιν την έστρωσε στον Βραζιλιάνο που έβγαλε τη σέντρα προς το δεύτερο δοκάρι εκεί όπου ο Μολέδο έπιασε την κεφαλιά, αιφνιδιάζοντας τον Χουάντερσον που δεν αντέδρασε σωστά και είδε τη μπάλα να καταλήγει στο βάθος της εστίας του.

Η μοναδική φάση εντός περιοχής για τον Ηρακλή δημιουργήθηκε στο 36′ ύστερα από ωραία ενέργεια και σέντρα του Κυριακίδη από δεξιά και εναέριο σουτ του Μοντέιρο εντός περιοχής που πέρασε δίπλα απ΄ το δεξί δοκάρι του Στιλ.
Ενδεικτικό της κυριαρχίας του Παναθηναϊκού στο πρώτο ημίχρονο είναι ότι είχε πέντε τελικές έναντι μίας του “γηραιού”, η κατοχή της μπάλας ήταν 53%-47% και επιπλέον για πρώτη φορά μετά το ματς με τον Λεβαδειακό στον πρώτο γύρο, προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο μισό ενός αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ηρακλής απείλησε στο 47′ όταν ο Βέλλιος πέρασε από τον Μολέδο και γύρισε τη μπάλα προς τη μικρή περιοχή, αλλά ο Μέστο απομάκρυνε με έγκαιρο τάκλιν.

Η απάντηση του Παναθηναϊκού στις ευκαιρίες ήρθε στο 56′ όταν ο Βιγιαφάνιες με έξοχη κάθετη πάσα βρήκε τον Μπεγκ που σούταρε με τη μία, αλλά ο Χουάντερσον απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ. Στο 68′ ωστόσο δεν μπορούσε να κάνει απολύτως τίποτα στο βολέ του Μπεργκ, μετά την ωραία κάθετη του Λουντ, και αφού άδειασε τον Καρασαλίδη μέσα στην περιοχή (3-0). Στο 72′ οι “πράσινοι” έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λέτο και καρφωτή κεφαλιά του Μολέδο (4-0).

Τέσσερα λεπτά αργότερα (76′) ο Βιγιαφάνιες με ωραίο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής ανάγκασε τον Χουάντερσον να αποκρούσει σε κόρνερ. Ο επιθετικός μονόλογος του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε με τον Λέτο να συνδυάζεται έξοχα με τον Ζέκα αλλά να σουτάρει στο κεφάλι του Κυριακίδη στο 82′, αλλά και τον Μολέδο να χάνει την ευκαιρία για χατ-τρικ με προβολή στη μικρή περιοχή, μετά το ιδανικό μονοκόμματο σου του Αμπέντ που έβγαλε ο Χουάντερσον.

Παναθηναϊκός (Αντρέα Στραματσόνι): Στιλ -Μέστο, Κουτρουμπής, Μολέδο, Νάνο- Ευανζελίστα (65′ Αμπέντ), Ζέκα, Λουντ, Βιγιαφάνιες (81′ Μπουμάλ)- Λέτο, Μπεργκ (74′ Μαμούτε).

Ηρακλής (Νίκος Παπαδόπουλος): Χουάντερσον -Μπουκουβάλας, Καρασαλίδης, Ζιαμπάρης, Σαραμάντας (81′ Ζαμπαζης)- Ιντζόγλου (71′ Στάμου), Κυριακίδης- Μοντέιρο, Λεοζίνιο,Τσιλιανίδης (46′ Μπουλούτ)- Βέλλιος.

Ακολουθήστε την Cyprus Times στο Google news και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις.